ULUSLARARASI İZMİR FUARI ve YÖRESEL LEZZETLER


Geçtiğimiz haftasonu İzmirde bir gelenek olan İzmir Fuarını dolaşmaya gittik. İnternasyonal İzmir Fuarı demek benim için uçan balon demektir. Çocukluğumuzun en güzel zamanlarıdır fuar zamanı. Her sene zorluklarla ikna edilen baba ve anne ile fuara gidilir. Muhakkak ama muhakkak bir uçan balon alınması sağlanırdı. Sonra tüm fuar gezilir tozulur.Fuarın olmazsa olmazlarından biri de Kestane Şekeri yada Pişmaniye almaktı bizim için. Tüm yenilikler fuar döneminde öğrenilirdi. Farzı misal Arçelik, Vestel gibi büyük firmalar yeni ürünlerini fuar sezonunda tanıtırlardı.Yada birçok araba firması gelir stand açardı, arabaların yanında da birbirinden güzel manken kızlar :) . Keyifli zamanlardı. 

Bizde çocukluğumuza geri dönelim istedik hem de ölmeye yüz tutmuş Fuar ruhunu canlı tutmak istedik. Bunların bizim değerlerimiz olduğunu ve sahip çıkmazsak zamanla yok olacağına inanıyorum. Böyle güzel etkinlikler devam etmeli :).

Benim için en büyük mutluluk birçok yöreden lezzetlerin yer aldığı alan oldu. Orkide' nin sponsorluğunda 'yöresel lezzetler festivali' alanı oluşturulmuş. Bizde gezdik, tattık, mutlu olduk.


Ege, Mersin, Trakya,Adana,Bursa Mutfakları...


Malatya, Erzurum,Hatay Mutfakları ...


İzmirimizin simgesi Saat Kulesi minyatürü
Ege Bölgesinin mahsülü üzüm ve onun en çok sevdiğimiz ürünü 'Şıra'.


Tüm fuarı gezip dolaşıyoruz aklımız yöresel lezzetlerde kalıyor çıkmadan tekrar uğruyoruz ve soluğu Hatay mutfağında alıyoruz. Bir lezzet tatmadan çıkmak olmaz. Tercihimizi 'içli köfte' ve 'sac oruğu' ndan yana kullanıyoruz.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...