Kuzey Egeye Yolculuk (ASSOS)


5 Eylül 2012, Çarşamba

Bugün Sarımsaklıya veda ediyoruz. Çok erken saatlerde kalkıp yola çıkıyoruz. Gidiyoruz diye sanırım hava biraz puslu bu saatlerde biraz hüzünlü sanki ...Ege havasını içimize çeke çeke arada dura dura varıyoruz Assosa. Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde yer alıyor Assos. Antik bir kent, tarih boyunca Yunan, Mekadon ve Pers dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılmış bir bölge burası ve Orta Çağda terk edilmiş.

Puslu buhulu ama doyumsuz manzarasıyla merhaba diyor Assos bize. 


Antik bir kent demiştik. Antik tiyatro ilk durağımız.Taş yapılar korunmuş ve kullanılmakta hala. Bakınız bir eczane.


Yukarılara doğru tırmanıyoruz yine tarih boyu insanlar hep en güzel manzaralara karşı yaşamayı tercih etmiş sanırım en güzel manzaralarda en tepe noktalarda yer alıyor. Tırmanırken bölge insanın - daha çok sevimli yaşlı teyzelerin - el emeği ürettikleri ürünler görüyoruz. Bunları satarak ailelerine destek olacaklar belli ki.


En tepedeyiz. İlk gördüğümüz vakti zamanında su deposu olarak kullanılan bu alan.


Manzaraya en hakim nokta sanırım burası. Buradan etrafa bakmak bile güçlü hissetiriyor insana kendini baksanıza ne kadar yukarıdasınız.
Bu gördüğümüz sutunlar tabela üzerindeki fotoğrafta gördüğümüz yapıdan arta kalanlarmış. Burada ibadet ediyorlarmış bu kadar yukarıda bir alan seçmelerinin sebebi ise Tanrı'ya daha yakın olabilmek.Bu gördüğünüz siyah noktalar aslında kuşlar biz manzaraya hayran hayran bakıp romantik anlar yaşarken başımızın üstünde uçuşmaya başladılar çıplak gözle ve o atmosferde gerçekten büyülü bir an oldu bizim için sanki kaybolup gittiler gökyüzünde tıpkı bir film sahnesi gibiydi. <3 :)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...