Bir EXPO Mimarisi Atomium

- Geçmişten Esintiler -
Belçika'da gezmedik yer bırakmamaya çalışıyoruz. Öyle ki sokaklarında yürüyelim diye Brüksel'e metroyla gidiyoruz ve Atomium'a doğru yürüyoruz. Tahminimizden daha uzun sürüyor yol ama çokta iyi oluyor birçok yer görmüş gezmiş oluyoruz ama günün sonuna doğru iyice pestilimiz çıkıyor yorgunluktan. Bu yürüyüş sırasında bir mezarlıktan geçiyor yolumuz bu kadar bakımlı ve güzel başka bir mezarlık daha görmediğimi farkediyor. Bir botanik bahçe havasında burası adeta. Daha sonra bir kilisede düğün hazırlıklarına tanık oluyoruz.

Küçük bir gölet karşılıyor ardından bizi sakin kuş cıvıltılarını dinleyebileceğiniz kitabınızı okuyarak huzur bulabileceğiniz bir ortam burası.

Ve sonunda Atomium'u görüyoruz tam karşımızda.

Atomium 1958 yılında yapılmış bir binaymış bunu içeriye girdiğimizde öğreniyoruz. Expo 58 fuarı için yapılmış. 6 ay durması ve daha sonra kaldırılması düşünülürken Belçika'da Exponun simgesi halini almış. Atomium, devasa kürelerden oluşuyor ve bu küreler çubuklarla birbine bağlanıyor. Yürüyen merdivenlerle en üst küreye doğru çıkıp gezebiliyorsunuz. En üst kürede Brükselin panoramik manzarası hakim.

Atomiumdan ayrıldıktan sonra az biraz Brüksel turu atıyoruz sonrasında gezimiz son buluyor.

İşte o günlere ait görüntülerle Atomium.

29 Mayıs 2008, Perşembe


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...